Bezlepková strava

Čo je bezlepková strava?

Bezlepková strava neobsahuje lepok (glutén). Bezlepkovú stravu Vám môže predpísať lekár, ak Vám potvrdí ochorenie s názvom celiakia. Pre bezlepkovú stravu sa človek môže rozhodnúť aj sám z preventívnych zdravotných dôvodov.

Celiakia je ochorenie, pri ktorom organizmus prehnane reaguje na lepok. Reakcia organizmu je najsilnejšia v sliznici tenkého čreva, kde vzniká chronický zápal a degenerácia sliznice a hlbších vrstiev črevnej steny, ktorá spôsobuje zhoršené vstrebávanie mikrovýživných látok (napr. vitamíny, vápnik, železo).

Lepok je netráviteľná zmes rastlinných bielkovín, ktoré sú prítomné v týchto obilninách: pšenica, jačmeň, raž, ovos, tritikal, bulgur, kamut.

 

Bezlepková strava

 

Alergia na lepok alebo celiakia?

Ide o dve rozdielne ochorenia, ktoré majú rôzne príznaky, príčiny a terapie. Príznaky alergie sú napríklad: pálenie v ústach, pálenie v krku, nádcha, zvracanie, žihľavka, ekzém a iné. Nástup alergie býva rýchly, v priebehu pár minút. Liečbu alergie konzultuje s alergológom.

Celiakiu je potrebné vyšetriť na gastroenterológii a prejavuje sa častými hnačkami, nafukovaním, únavou a ďalšími príznakmi, ktoré môžu nastúpiť hodinu až pár dní po konzumácii lepku. Ide o imunitnú neznášanlivosť, ktorá je zatiaľ nevyliečiteľná. Preto je bezlepková diéta pre celiatikov jedinou možnosťou stravovania.

Bezlepkové stravovanie a chudnutie

Väčšina celiatikov a ľudí citlivých na lepok po prechode na bezlepkovú stravu zaznamená zníženie hmotnosti. Čím to je? Množstvo potravín s lepkom, ktoré bežne konzumujeme, má vo svojom základe múku. Sú to všetky druhy pečiva, cestoviny, koláče, torty a niektoré mliečne výrobky a nápoje. A preto, ak ich pestanete jesť, zníži sa príjem kalórií, čo sa prejaví zdravým schudnutím.

 

Zakázané potraviny pri bezlepkovej strave:

 • Obilniny obsahujúce glutén: pšenica, raž, jačmeň, ovos, tritikal, bulgur, kamut
 • Hotové výrobky vyrábané z obilnín obsahujúcich glutén: klíčky, otruby, krúpy, múka, rastlinné bielkovinové náhrady mäsa, sójová omáčka vyrábaná so pšenicou, niektoré šalátové dresingy, práškové omáčky, polievky a polotovary obsahujúce pšeničnú múku, pečivo, múčniky, dezerty, keksy, cereálie, tyčinky, oplátky a iné
 • Nápoje: pivo, instantné kávy sladené jačmenným sladom
 • Prídavné látky v hotových potravinách: hydrolyzované rastlinné bielkoviny, škrob, modifikovaný škrob, príchute, arómy, dextrín, slad, jačmenný alebo pšeničný sirup
 • Iné zdroje gluténu: lepidlo na obálkach a známkach, rúž, niektoré lieky

Bezpečné potraviny pri bezlepkovej strave:

 • Bezlepkové obilniny: pšeno (proso), pohánka, amarant, kukurica, ryža
 • Strukoviny: sója, šošovica, všetky druhy fazule, cícer, hrášok (múky zo strukovín a výrobky z nich)
 • Semená a orechy: ľanové, tekvicové, slnečnicové, chia, mandle, vlašské orechy, lieskové orechy, para orechy, kokosové orechy, kešu orechy a iné
 • Ovocie a zelenina: všetky druhy
 • Nápoje: minerálne a stolové vody, čaje, ovocné a zeleninové šťavy, káva, destiláty, víno
 • Sladidlá: med, javorový sirup, trstinová melasa, trstinový hnedý cukor, slivkový sirup, kokosový sirup, ďatlový sirup, agávový sirup
 • Pochutiny: čokoláda, kakao, kečup, horčica
 • Ostatné potraviny, ktoré nie sú uvedené v predchádzajúcom zozname nevhodných potravín alebo neobsahujú žiadnu jeho položku

Vzorový bezlepkový jedálniček na celý týždeň

Ak hľadáte vzorový jedálniček bez lepku na celý týždeň, vypracovali sme pre Vás jedinečný týždenný plán, v ktorom môžete značiť ako postupujete. Tento jedálniček počíta s denným príjmom cca 1200 kcal, je zostavený výlučne z bezlepkových surovín, zohľadňuje správny pitný režim a podnecuje k racionálnemu stravovaniu. V prípade, že k takejto strave ešte doplníte pravidelný pohyb - celkové zlepšnie Vášho zdravotného stavu Vás príjemne prekvapí.

Jedálniček bez lepku - VZOR NA CELÝ TÝŽDEŇ (PDF)

 

Bezlepkové raňajky pre celiatikov:

Pre celiatikov sú ideálne také raňajky, ktoré sú urobené výlučne iba z bezpečných potravín. Ak ste však unavení z každodenného vymýšľania alebo hľadania nových bezlepkových receptov, ponúkame Vám funkčné a rýchle riešenie, ktorým je bezlepková raňajková zmes HRYZKA.

 

Hryzka bezlepkové raňaky

 

HRYZKA (zloženieprípravacena) je naturálna aktivovaná zmes bezlepkových obilnín, orechov, semienok a superovocia goji navrhnutá tak, aby poskytla organizmu optimálnu výživu a stabilnú energiu bez záťaže metabolizmu. Raňajková zmes má unikátne zloženie s vyváženým pomerom sacharidov, bielkovín, zdravých tukov a vlákniny.

Výhody HRYZKY pri bezlepkovom stravovaní:

 • Je vyrobená výlučne z bezlepkových obilnín - pšeno, pohánka, amarant
 • Rýchlo a jednoducho sa pripravuje - raňajky hotové do 3 minút
 • Je ľahko stráviteľná so 100% vstrebateľnosťou živín vďaka aktivácií
 • Je vhodná aj pre mamičky a deti od 2 rokov
 • Má jemnú konzistenciu pripomínajúcu kašu
 • Má vysoký obsah antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém
 • Je zásadotvorná, a preto významným spôsobom prispieva k odkysleniu organizmu
 • Obsahuje živé enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení bez záťaže organizmu

Alergény a diétne obmedzenia Hryzky:

Alergény: Mandle, vlašské orechy
Diétne obmedzenia: Bez lepku, bez pridaného cukru, bez laktózy, bez GMO, bez konzervantov, bez hmyzu
Glykemický index: 36,9
Histamínová intolerancia:

Celkový stupeň: 1

Stupnica znášanlivosti histamínu:

0 - Dobre tolerované, pri bežnom užívaní žiadne predpokladané symptómy

1 - Stredne kompatibilné, mierne symptómy, kombinácia v malých množstvách je často tolerovaná

2 - Nevhodné, viditeľné symptómy pri bežnom príjme

3 - Veľmi zle tolerované, mnohé symptómy

 

Hryzka je vyrobená na Slovensku.

Hryzka - raňajky pre celiatikov