Čo je aktivácia surovín

Aktivácia je namočenie orechov, obilnín, semienok strukovín do vody na určitý čas, po ktorom sa v nich neutralizujú inhibítory enzýmov a odstráni sa kyselina fytová (hlavné antiživiny), čím sa stane výživa ukrytá vo vnútri pre človeka stráviteľná a vstrebateľná. Počas aktivácie dochádza ku dvom procesom:

 1. Neutralizácia inhibítorov enzýmov – inhibítory enzýmov sa nachádzajú na povrchu každého zrnka a chránia ho pred klíčením v nesprávnom čase a mieste až dovtedy, kým nemá zrnko na klíčenie vhodné podmienky. Voda a správna teplota pôsobia na semienka ako dážď a slnko v prírode. Keď sú prítomné, všetko je zelené a krásne rastie. 
 2. Spotrebovanie kyseliny fytovej – kyselina fytová sa nachádza vo vnútri každého zrnka a slúži ako zdroj energie pre enzýmy, ktoré sa počas klíčenia rozmnožujú a musia vytvárať ďalšie živiny pre rast. Kyselina fytová sa počas aktivácie spotrebuje, čím uvoľní dôležité minerály ako zinok, železo, horčík, vápnik a iné, ktoré mala pred tým na sebe naviazané a bránila ich vstrebávaniu do krvi.

Jednoducho povedané: aktiváciou - namáčaním zvyšujeme nutričné vlastnosti potravín, zlepšujeme ich chuť a uľahčujeme telu ich trávenie.

 

Neaktivované mandle          Aktivované mandle

Porovnanie neaktivovaných a aktivovaných mandlí

Prečo je aktivácia dôležitá:

 1. Aktivácia surovín (namočenie zŕn do vody pred ich konzumáciou) je odporúčaná v historických textoch v sanskrtskom písme staré cca 5.000 rokov pod označením "Veda" (pôvodné zjavené písma vyslovené samotným Bohom) a určujú za vhodnú stravu pre ľudí namočené zrná, ktoré sú ešte celé, t.j. ešte nedošlo ku klíčeniu (spev 1 - druhá časť, kap. 11, verš 14 - "Śrīmad Bhāgavatam").
 2. Význam aktivácie potvrdzujú aj vedecké štúdie napr. z roku 1975 - "Germinated seeds for human consumption" alebo z roku 2009 - "Changes in Some Chemical Components During Germination of Broccoli Seeds"
 3. Aktiváciou dochádza k tvorbe nových vitamínov, enzýmov a ďalších živín, ktoré neaktivované suroviny neobsahujú.
 4. Aktiváciou sa uvoľňujú minerály a stopové prvky, a preto sú po aktivácii aj stráviteľné a vstrebateľné.
 5. Aktiváciou sa zlepšuje chuť surovín.

   

Hlavné zásady pri aktivácií:

 • Suroviny vždy najskôr opláchnite v studenej vode, aby ste vyplavili nežiadúce nečistoty, prach a nezdravé zrnká, ktoré väčšinou ostanú plávať na povrchu. V prípade potreby oplach opakujte dovtedy, kým Vám neostane čistá voda.
 • Pri aktivácií viacerých surovín je nutné namáčať každú surovinu samostatne – nie všetky spolu v jednej nádobe.
 • Pri namáčaní zalejte surovinu čistou vodou v pomere 2:3 a nechajte stáť pri izbovej teplote. Teplota vody pod 10°C spomaľuje aktiváciu, teplota nad 45°C ničí aktiváciu.
 • Každé 4 hodiny je potrebné vodu vymeniť a surovinu prepláchnuť, aby sa zabránilo premnoženiu mikroorganizmov a plesní.
 • Každá surovina potrebuje na aktiváciu iný čas – napr. pohánka 15 min., slnečnicové semienka 2 hod., vlašské orechy 4 hod. alebo mandle 8 hod.. Niektoré suroviny sa naopak neaktivujú – napr. makadamové alebo píniové orechy.
 • Po aktivácií je potrebné surovinu prepláchnuť buď kyslým potravinárskym roztokom (pH pod 4) alebo zásaditým potravinárskym roztokom (pH nad 8), aby sa zabili všetky mikroorganizmy a plesne.

Čo robiť po aktivácií:

Po aktivácií sú suroviny pripravené na priamu konzumáciu alebo na sušenie. Ak aktivované suroviny neskonzumujete ihneď, môžete ich týždeň skladovať v chladničke v uzatvorenej nádobe pri teplote do 8°C. Ak sa rozhodnete aktivované suroviny sušiť, teplota v sušičke nesmie presiahnuť 43°C, aby nedošlo k zničeniu enzýmov, a sušiť je potrebné tak dlho, kým vlhkosť semien nebude nižšia ako 14%.

Ak nemáte na aktiváciu čas, máme pre Vás riešenie:

Ak nemáte čas ani priestor na aktiváciu orieškov alebo semienok, ktoré pravidelne a radi jedávate na raňajky, máme pre Vás riešenie. Vyvinuli sme špeciálnu raňajkovú zmes HRYZKA, ktorá obsahuje už aktivované bezlepkové obilniny, orechy a semená. Má vyvážené zloženie, príjemnú neutrálnu chuť, ale hlavne vďaka aktivácií surovín je 100% vstrebateľná. Vďaka svojmu zloženiu a aktivácií je preto ľahko stráviteľná a zároveň Vám dodá potrebnú energiu hneď na začiatku dňa.

 

Baner - chcem kúpiť Hryzku

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie