RAŇAJKOVÁ ZMES HRYZKA - Zdravé raňajky každý deň

Bezlepková strava

Čo je bezlepková strava?

Bezlepková strava neobsahuje lepok (glutén). Bezlepkovú stravu Vám môže predpísať lekár, ak Vám potvrdí ochorenie s názvom celiakia. Pre bezlepkovú stravu sa človek môže rozhodnúť aj sám z preventívnych zdravotných dôvodov.

Celiakia je ochorenie, pri ktorom organizmus prehnane reaguje na lepok. Reakcia organizmu je najsilnejšia v sliznici tenkého čreva, kde vzniká chronický zápal a degenerácia sliznice a hlbších vrstiev črevnej steny, ktorá spôsobuje zhoršené vstrebávanie mikrovýživných látok (napr. vitamíny, vápnik, železo).

Lepok je netráviteľná zmes rastlinných bielkovín, ktoré sú prítomné v týchto obilninách: pšenica, jačmeň, raž, ovos, tritikal, bulgur, kamut.

Bezlepková diéta - gluten free

Alergia na lepok alebo celiakia?

Ide o dve rozdielne ochorenia, ktoré majú rôzne príznaky, príčiny a terapie. Príznaky alergie sú napríklad: pálenie v ústach, pálenie v krku, nádcha, zvracanie, žihľavka, ekzém a iné. Nástup alergie býva rýchly, v priebehu pár minút. Liečbu alergie konzultuje s alergológom.

Celiakiu je potrebné vyšetriť na gastroenterológii a prejavuje sa častými hnačkami, nafukovaním, únavou a ďalšími príznakmi, ktoré môžu nastúpiť hodinu až pár dní po konzumácii lepku. Ide o imunitnú neznášanlivosť, ktorá je zatiaľ nevyliečiteľná. Preto je bezlepková diéta pre celiatikov jedinou možnosťou stravovania.

Bezlepkové stravovanie a chudnutie

Väčšina celiatikov a ľudí citlivých na lepok po prechode na bezlepkovú stravu zaznamená zníženie hmotnosti. Čím to je? Množstvo potravín s lepkom, ktoré bežne konzumujeme, má vo svojom základe múku. Sú to všetky druhy pečiva, cestoviny, koláče, torty a niektoré mliečne výrobky a nápoje. A preto, ak ich pestanete jesť, zníži sa príjem kalórií, čo sa prejaví zdravým schudnutím.

Zakázané potraviny pri bezlepkovej strave:
 • Obilniny obsahujúce glutén: pšenica, raž, jačmeň, ovos, tritikal, bulgur, kamut
 • Hotové výrobky vyrábané z obilnín obsahujúcich glutén: klíčky, otruby, krúpy, múka, rastlinné bielkovinové náhrady mäsa, sójová omáčka vyrábaná so pšenicou, niektoré šalátové dresingy, práškové omáčky, polievky a polotovary obsahujúce pšeničnú múku, pečivo, múčniky, dezerty, keksy, cereálie, tyčinky, oplátky a iné
 • Nápoje: pivo, instantné kávy sladené jačmenným sladom
 • Prídavné látky v hotových potravinách: hydrolyzované rastlinné bielkoviny, škrob, modifikovaný škrob, príchute, arómy, dextrín, slad, jačmenný alebo pšeničný sirup
 • Iné zdroje gluténu: lepidlo na obálkach a známkach, rúž, niektoré lieky

Bezpečné potraviny pri bezlepkovej strave:

 • Bezlepkové obilniny: pšeno (proso), pohánka, amarant, kukurica, ryža
 • Strukoviny: sója, šošovica, všetky druhy fazule, cícer, hrášok (múky zo strukovín a výrobky z nich)
 • Semená a orechy: ľanové, tekvicové, slnečnicové, chia, mandle, vlašské orechy, lieskové orechy, para orechy, kokosové orechy, kešu orechy a iné
 • Ovocie a zelenina: všetky druhy
 • Nápoje: minerálne a stolové vody, čaje, ovocné a zeleninové šťavy, káva, destiláty, víno
 • Sladidlá: med, javorový sirup, trstinová melasa, trstinový hnedý cukor, slivkový sirup, kokosový sirup, ďatlový sirup, agávový sirup
 • Pochutiny: čokoláda, kakao, kečup, horčica
 • Ostatné potraviny, ktoré nie sú uvedené v predchádzajúcom zozname nevhodných potravín alebo neobsahujú žiadnu jeho položku

Bezlepková strava

Zdravé raňajky pri bezlepkovej strave

Bezlepkové raňajky pre celiatikov:

Pre celiatikov sú ideálne také raňajky, ktoré sú urobené výlučne iba z bezpečných potravín. Ak ste však unavení z každodenného vymýšľania alebo hľadania nových bezlepkových receptov, ponúkame Vám funkčné a rýchle riešenie, ktorým je bezlepková raňajková zmes HRYZKA.

Vyskúšajte zdravé raňajky pre celiatikov - Hryzka

HRYZKA (zloženie, príprava, cena) je naturálna aktivovaná zmes bezlepkových obilnín, orechov, semienok a superovocia goji navrhnutá tak, aby poskytla organizmu optimálnu výživu a stabilnú energiu bez záťaže metabolizmu. Raňajková zmes má unikátne zloženie s vyváženým pomerom sacharidov, bielkovín, zdravých tukov a vlákniny.

Výhody HRYZKY pri bezlepkovom stravovaní:

 • Je vyrobená výlučne z bezlepkových obilnín - pšeno, pohánka, amarant
 • Rýchlo a jednoducho sa pripravuje - raňajky hotové do 3 minút
 • Je ľahko stráviteľná so 100% vstrebateľnosťou živín vďaka aktivácií
 • Je vhodná aj pre mamičky a deti od 3 rokov
 • Má jemnú konzistenciu pripomínajúcu kašu
 • Má vysoký obsah antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém
 • Je zásadotvorná, a preto významným spôsobom prispieva k odkysleniu organizmu
 • Obsahuje živé enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení bez záťaže organizmu

Chcem vyskúšať Hryzku

Vyskúšajte aj Vy chutnú bezlepkovú raňajkovú zmes HRYZKA a pripravte ju podľa niektorého z našich chutných receptov.

Aj pri bezlepkovom stravovaní sa dá raňajkovať bez strachu. A navyše aj zdravo, chutne, jednoducho a každý deň inak.

► Späť na BLOG

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.